A Borrend alapszabálya
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
1.) Az Egyesület elnevezése: Brindisi Szent Lőrinc Borrend, a továbbiakban Borrend.
2.) A Borrend székhelye: 8060 Mór, Zrínyi u. 36.
3.) A Borrend helyi jelleggel működik, működési területe: a Móri borvidék szőlőtermesztéssel foglalkozó része.
4.) A Borrend jogi személy, magánszemélyek által létrehozott társadalmi szervezet, melyet az alapítók az egyesületi jogról szóló 1989. II. Törvény rendelkezései alapján, önként elhatározással ezen okirat szerint alapítottak, melyet a mellékelt jegyzőkönyvben személy szerint, mint akaratukkal egyezőt aláírtak.
5.) A Borrend jelvénye 15 cm-es átmérőjű, Mór város régi címerét ábrázolja, valamint a szüretelő lajtos kocsit aranyszínű hímzéssel.
6.) A Borrend plakettje: kétoldalas ón plakett, készítette a Protokoll Ajándék 2000 Bt. 10 cm-es átmérőjű, egyik oldala a borrend jelvényét tartalmazza, másik oldalán Brindisi Szent Lőrinc képmása található, körben a Brindisi Szent Lőrinc Borrend felirattal.
7.) Az Egyesület (Borrend) alapításának éve: 2001.
8.) A Borrend pártoktól független társadalmi szervezet, amely semmilyen politikai pártot, illetve személyiséget nem támogat, attól és azoktól támogatást nem fogad el.
8/a). A Borrend közhasznú szervezet
Alapvető célkitűzések
-
a tájegység szőlő- és bortermelésének és a hozzá kapcsolódó történeti és kulturális hagyományainak, értékeinek fejlesztése és megerősítése, illetve az abban való részvétel,
-
általában a borkultúrával kapcsolatos tevékenységek szakszerű végzésének fenntartása és az arra való ösztönzés,
-
az emberi kapcsolatok alakítása, értékekkel való gazdagítása, közös rendezvényekkel,
-
magyar nemzeti karakter, lokálpatriotizmus és büszkeség erősítésének ösztönzése a borkészítés, borkezelés, borfogyasztás hagyományos eszközeivel,
-
más borrendekkel, gasztronómiai és borászati egyesületekkel való kapcsolattartás,
-
termelési, forgalmazási és fogyasztási kultúra kialakítása, hagyományteremtés.
-
A Brindisi Szent Lőrinc borrend céljai megvalósítása érdekében tevékenykedik a Mór borvidéki rendezvények megszervezésében is. Szoros kapcsolatot ápol más magyarországi és Kárpát-medencei borrendekkel, és az országos szövetséggel. A móri borbarát hölgyekkel együtt képviseli a borvidéket bel-és külföldi eseményeken, rendezvényeken.
Termelési kultúra:
A tájegység természeti kincseinek, a még meglévő szőlőkultúrának a megmentése.
Forgalmazási kultúra:
A bemutatott minták és a leszállított borok azonosságának biztosítása.
A palackok ízléses felöltöztetése, a tájra jellemző címkeformák alkalmazása.
Minőségi italoknál borrendi védnökség vállalása.
Az információk korrektségének szavatolása a címkéken.
Fogyasztási kultúra:
A borfogyasztás ünnepi és társas jellege és értékeinek bemutatása-propagálása.
Hagyományteremtés:
Régi helytörténeti hagyományok felkutatása, felújítása.
Házi borversenyek szervezése. Szent György napi és Móri Bornapok rendezvényein aktív részvétel. Szüreti mulatságok szervezése. Bornapokon való részvétel. Hagyományok, hagyomány teremtés értékeinek gyűjtése és publikálása.
A Borrend tagsága:
A Borrend tagsága csak magyar állampolgárságú természetes személyekből áll, akik nagykorúak és a közügyek gyakorlásától nincsenek eltiltva:
a.) Tagokból, akik az alapító tagok és a későbbiekben felvett új tagok.
b.) Tiszteletbeli tagokból.
c.) Hírvivő tagokból.
A rendes tagok - borlovagok és udvarhölgyek közül kerülnek megválasztásra a Nagytanács állandó tagjai, kiknek megbízatása négy évre szól. A Nagytanács öt állandó tagja: Nagymester, Kancellár, Alkancellár, Kincstárnok és egy borlovag vagy udvarhölgy. Az évenként minimum egyszeri alkalommal tartott közgyűlésen kerülnek megválasztásra a tisztségviselők. A tagok ruházata talár, mely középbarna színű, mogyorószínű zsinórral (kapocsként).